ANKARA GÖLBAŞI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ERSAMUS+ İMPROVET PROJESİ KAPSAMINDA ULUSAL WORKSHOP YAPILDI

ERSAMUS+ İMPROVET PROJESİ KAPSAMINDA ULUSAL WORKSHOP YAPILDI

Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortağı olduğu Erasmus+ Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi “Mesleki Eğitim ve Öğretimde Uyum İçin Yakınlık Tepkilerini Geliştirme/İMPROVET’in çoğaltıcı etkinliği olan Ulusal Workshop 31.10.2017 tarihinde Gölbaşı Öğretmenevi’nde yapıldı.

Workshopa Gölbaşı Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Rasim YANIK, Gölbaşı Belediyesi Kültür Müdürü Ferit Fecri FESLİOĞLU, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim Koordinatörü Sabit GÜVEN, Gölbaşı Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı İsa ALBUT, Gülermak İnsan Kaynakları biriminden Rasim KÖKSAL, Okan ÜNYAZICI,   Pi Makine İnsan Kaynakları biriminden Melek ÖZKAN, Başak SAYIN, Burakhan GÜNAY, FNSS İnsan Kaynakları biriminden Cem SÖNMEZ, Bahar AFACAN,  Hasvak Devlet Hastanesi Eğitimden sorumlu hemşireler Serap TETİKBAŞ, Betül IŞIK, Öğretmenevi Müdürü Hasan TATLI, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hakan UÇAR, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Servet KOCAGİL,  Meslek Lisesi müdür ve müdür yardımcıları, ev sahibi olarak İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Osman ŞELİMAN, Şube Müdürleri Orhan TEKELİ, Abdül baki DURMAZ,  ile Proje Koordinatörü Semiha ÖZKUL ile Gölbaşı İngilizce Öğretmeni Seza Gamze ATAK ve Gölbaşı İlçe Mesleki Eğitim Koordinatörü Durdane APAYDIN katıldılar.

Projenin tanıtımı ile ilgili Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü/Milli Eğitim Müdür Vekili Osman ŞELİMAN açılış konuşmasını yaparak proje hakkında bilgi verdi. Ardından proje koordinatörü Semiha ÖZKUL projenin amacı, ortakları ve fikri çıktılarından bahsetti. 

Consorcio del Pacto territorial por el Empleo del Valle del Vinalopó, (Elda, Alicante,  Spain) koordinatörlüğünde yürütülmekte olan projede ortaklar Almanya/Leipzig’denWisamar Bildungsgesellschaft gemeinnützige GmbH , Fondazione Giacomo BrodoliniRoma/İtalya ,İspanya/Barceleona’dan NOTUS ve Türkiye’den Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklığıyla gerçekleşmekte olup her ortağın projede görevi bulunmaktadır. 

Projenin amacı bölgede Mesleki Eğitim ve Öğretimde personel niteliklerinin artırılması ve nitelikl ipersonelin işe alımı sağlanarak aynı zamanda istihdama katkıda bulunmak. 

Proje ortakları, yerel acentelere, MEÖ teklifinin gerçek ihtiyaçlara adaptasyonunda aktif olarak yer almak için gerekli araç ve metodolojileri sağlamak için, yerel aktörleri yerel planlama, uygulama ve değerlendirme süreci içerisinde yönlendiren bir Müdahale Modeli geliştirmiştir. Işgücü piyasasının ihtiyaçlarının sürekli izlenmesi ve Mesleki Eğitim ve Öğretimin uyarlanması için hazırlanan eylem planı. Buna göre, bu amaçla, Model 4 bölüm halinde yapılandırılmıştır. 

     A.   Dört (4) "Nasıl Yapılır" Kılavuzu hazırlandı; bu rehberlerin her biri, daha önceki deneyimlere dayanan,  ortakların farklı Avrupa ülkelerinde halihazırda geliştirilmiş deneyimlerin analizi ve bilgi alışverişinde bulunacakları temel süreç ve düşünceleri, aşağıdaki alanlarda ele alınmasını önerir.

 

A) MEÖ için Yerel Ortaklık nasıl oluşturulur.

B) İşgücü piyasasının MEÖ teklifini proaktif olarak uyarlaması için nasıl izleneceği.

C) Yerel bir Mesleki Eğitim Planı tasarlamak ve uygulamak.

D) MEÖ´in yerel etkisini nasıl değerlendirebilirim. 

     B. Rehberlerde önerilen araç ve metodolojiler hakkında bilgi kaynakları  ve extra bilgi sağlayan, bir Uygulama Araç Seti geliştirildi. 

    C. Her ortak ülkede Nasıl Yapılır Kılavızlarının pilot uygulaması gereçkleştirildi.Bu uyulamadan yola çıkarak  4 adet Vaka Çalışması ortaya çıkartıldı. Bu deneyimler, Nasıl Yapılır Kılavuzu´nu geliştirmek için kullanılmıştır. 

    D. Birkaç Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen tecrübelerle ilgili İyi Uygulama Örnekleri ortaklar tarafından toplanarak analiz edildi ve İyi Uygulamalar Dosyası oluşturuldu. Bu dosya Müdahale Modeli oluşturma sürecinde yararlı bilgiler sağladı. 

Gölbaşı’nda yapılan pilot uygulamadan bahsedildi. 

Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı İsa ALBUT Gölbaşı’nda yerel firmaların yaşadığı sorunlardan bahsetti. Meslek Liselerine yönlendirmelerin yapılmadığını ve firmalarda personel niteliklerinin artırılması gerektiğini ifade etti. İşverenler, meslek liseleri, İŞKUR’la sık sık biraraya gelerek sorunların görüşülmesi ve birlikte çözüm üretilmesi gerektiğini ifade etti. 

Gölbaşi işverenlerle meslek lisesi yöneticilerinin buluştuğu workshopta aynı zamanda meslek lisesi öğrencilerinin yaşadığı sorunlar ve işverenlerin yaşadığı sorunlardan bahsedildi. Gülermak, Pi Makin e ve FNSS işletmelerinin insan kaynakları müdürleri işletmelerinde Açik iş pozisyonu olarak boyacı ve kaynakcı gibi personele ihtiyaç duyduklarını ve bu yetkinlikte personeli bulamadıklarını meslek liselerinde kaynakçılıkla ilgili bölümlerin kapandığını ifade ettiler.  

Proje çıktılarından, Gölbaşı uygulamasından bahsedilen workshop yemek ikramı ile sona erdi.

03-11-201703-11-201703-11-201703-11-201703-11-201703-11-201703-11-201703-11-201703-11-201703-11-2017

 

 

Bahçelievler Mahallesi 285/1. Sokak No1 Gölbaşı/ANKARA - 0 312 484 11 14 / 484 28 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.