ANKARA GÖLBAŞI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HAYRETTİN BALCI´NIN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HAYRETTİN BALCI´NIN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım, 

Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Bilgi kaynaklarını öğreten, araştırmaya sorgulamaya yönlendiren, okuyan, düşünen, ülkesi ve milleti için çalışmaktan yılmayan, milleti için gelecek kaygısı taşıyandır öğretmen.“Vatanını emanet edeceği nesilleri milli ve manevi değerlerini muhafaza ederken aynı zamanda gelişmiş dünya ülkelerinin gençleri ile yarışabilecek donanımla nasıl yetiştirebilirim?”davası taşıyandır öğretmen. 

Bilgeliğin, gelecek nesillere ufuklar açmanın, toplumları karanlıktan aydınlığa çıkarmanın, değişimin, güvenin, başarının, hoşgörünün, dayanışmanın, sevgi ve saygının, hayatı fark etmenin, kendini gerçekleştirmenin, bir şeyler beklemeden hep fedakârlık etmenin, kısaca öğrenmenin, öğretmenin; geçmişin ve geleceğin imzasıdır öğretmen. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. 

Öğretmen, kendini sadece okul ile sınırlamayacağı gibi okul dışında dar alana kendini hapsedemez ve toplumdan soyutlayamaz. Çünkü o bir liderdir. Toplumun içinde olmalı, bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel hayatına katılmalı, katkı sağlamalıdır. Öğretmen, öğrencileri sadece akademik bilgiler vererek çok bilgili robotlar haline dönüştürmemeli; öğrencileri sosyal, kültürel, sportif faaliyetlere yönlendirerek yeteneklerini ve potansiyellerini azami derecede geliştirmelerine destek olmalıdır. Öğretmenle öğrenci arasındaki iyi bir iletişimin, öğrenme sürecini olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Eğitimde yeni sistemler geliştirilmeli, yeni anlayışlar aranmalı, teknoloji etkin bir şekilde kullanılmalı, ancak öğretmende olmazsa olmaz olan insan sıcaklığı, sevgi, şefkat, gözlerdeki gülümseme ve parıltının öğrenci üzerindeki olumlu tesiri hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. 

Bizler, meslek hayatımız boyunca, iyilik, doğruluk ve sorumluluk anlayışı içinde, insana ve topluma yön veren rehberlerden en önde gelenleriz. 

Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir. Çocuklarımıza vereceğimiz eğitimin güvenilir ellerce yapılmasının ve milli bir nitelik taşımasının vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliği ve devletimizin bekası için ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz’da yaşadığımız olaylar bize bir kez daha göstermiş oldu.             

Değerli Öğretmenlerim,

        Sizlerle birlikte bu necip milletin evlatlarına hizmet etme imkânı veren Allah’a hamd ediyorum. Sizlerin desteği ve bu milletin duaları olmadan başarıyı yakalamamızın imkânsız olduğunu çok iyi biliyorum. Meslekteki konumumuz ne olursa olsun amacımız; ilçemizdeki çocuklarımızı milli ve ahlaki değerlerle donatarak “Sizin en hayırlınız insanlara faydalı olanınızdır.” düsturuyla yetiştirebilmektir.  Sizlerle bunu başaracağımıza olan inancım tamdır. Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü’nü” kutlar “Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK ve Maarif Davası” uğruna şehit olan tüm öğretmenlerimize  Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır dilerim.

   

Tüm öğretmenlerime saygılarımla.                         

  

                                                                               Hayrettin BALCI

                                                                                    Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü

Bahçelievler Mahallesi 285/1. Sokak No1 Gölbaşı/ANKARA - 0 312 484 11 14 / 484 28 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.